HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Üçüncü Gruptan:
Danimarka Uluslararası İslâm Bankası:
12/10/1978 yılında Lüksemburg'da, öncelikle İslâm Bankaları için acenta fonksiyonunu yerine getirmek, ikinci olarak da Batı'da bulunan müslümanlara hizmet vermek üzere ilk İslâm Bankası kuruldu. Bankanın bir şirket statüsünde fiilen açılması 18/4/1983 tarihinde, gerçekleşti. Daha önce ve bu esnada birçok Avrupa ülkesine İslâm bankaları kurmak üzere başvurulmuş, birçoğunun engeller çıkarması karşısında Danimarka'nın meseleye olumlu yaklaşması sonucu, ilk faâliyet burada başlatılmıştır. Kuruluş ile faâliyet arasında geçen yıllar içinde, iki tarafın ilgilileri çeşitli toplantılar yapmışlar, Danimarka yetkililerinin İslâm Bankaları için istisnâî hükümler getiremeyeceklerini kesin olarak beyân etmeleri karşısında, hem Danimarka kanunlarına, hem de İslâm kanunlarına aykırı düşmeyecek bir banka faâliyetinin çerçevesini oluşturmaya çalışmışlardır. Üzerinde anlaşma sağlanan ilk husûs; banka ile mûdîler arasındaki ilişki olmuştur. Bu anlaşmanın esası, mûdîlerin mevdûâtları karşılığında fâiz almama haklarının bulunması, keza banka (şirket) ortaklarının da mûdîleri kârlarına ortak kılma haklarıdır. Bu temelden hareketle hem İslâm'a hem de mahallî mevzûata uygun, yirmi kadar faâliyet ve işlem şekli tesbit edilmiş, tedricen uygulanmaya konmuştur.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler