HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


5.Birleşik Arap Emirlikleri:
İslâm bankaları, mâlî kurumları ve yatırım şirketleri ile ilgili kanun 15 /12/1985 yılında çıktı, şu husûsları düzenliyordu;
a) İzin, denetleme ve teftiş.
b) Serbest bırakılan faâliyetler.
c) Şer'î (dînî- hukukî) denetleme ve sayıştayın denetlemesi.
Bu üç husûsun muhtevâsını biraz açmak gerekirse:
a) Sözü geçen kurumlardan maksat, kuruluş ve işleyişinde İslâm Dînînin ilgili hükümlerine bağlı kalan, faâliyetini şerîat esaslarına göre yürüten kurumlardır. Bu kurumlar, özel maddeleri ve hükümleri dışında, ülke kanunlarına, örf ve âdetine tâbi anonim şirketler olarak kurulmuştur.
b) Bu kurumlar, İslâm Dîni hükümlerine ters düşmeyen bütün banka işlem ve hizmetlerini, tek başına veya başka kurumlarla ortak olarak her nevi yatırım, ticaret ve hizmeti îfâ edebilmekte, diğer bankalar ve mâlî kurumlara nisbetle bazı istisnâî hükümler altında çalışmaktadır.
c) Yapılan iş, işlem ve hizmetlerin İslâm'a uygunluğunu denetlemek, kurumlarca istenen mutâlâaları vermek üzere dîn, hukuk ve bankacılık sâhalarında uzmanlaşmış kişilerden teşkil edilen bir heyet, denetleme vazifesini yerine getirmekte ve heyetin mutâlâası bağlayıcı olmaktadır.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler